Druhy akné
Na internete človek nájde rôzne informácie a obrázky..vo väčšine prípadov náhodne. Na jednej nemenovanej webovej tránke som našla aj rozdelenie akné spolu so zaujímavým obrázkom.
Ochorenie kože sprevádzané rôznymi symptómami, v závislosti od typu akné. Najčastejšie sú to uhry (komedóny), ktoré môžu byť otvorené s čiernym povrchom, uzavreté, alebo také, ktoré nevidieť (mikrokomedóny).
Pri akné sa navyše tvoria rôzne druhy vyrážok, červené a zapálené (papuly), hnisavé (pustuly). V pokročilých a nesprávne liečených stavoch dochádza k intenzívnym zápalom a tvorbe hrbolcov (noduly), ktoré zanechávajú vredovitý výzor kože.
V krátkosti o 3 hlavných druhoch akné
Akné vulgaris
- najčastejší druh akné zapríčinený zvýšeným uvoľňovaním testosterónu, zvyčajne v období puberty, v dôsledku čoho dochádza k nadmernej produkcii tukov a podkožného mazu (sébum), tvorenému v podkožných žľazách. V období puberty testosterón taktiež stimuluje tvorbu keratínu, bielkoviny v koži, ktorý blokuje póry. Tento druh sa vyskytuje najmä na tvári, avšak tiež na chrbte, pleciach a hrudi.
Akné conglobata
- rozvinutejšia a ťažšia forma akné vulgaris, pričom dochádza k tvorbe cýst a vredov z hĺbkových zapálených a hnisajúcich pustulov, ktoré nedokážu svoj obsah vyplaviť na povrch kože ale namiesto toho infikujú okolité tkanivo.
Akné rosacea
- tento stav sa vyskytuje zvyčajne v stredných rokoch, zvyčajne medzi 30 – 40 rokom. Tvár je pokrytá zapálenými vyrážkami podobne ako u akné vulgaris.
Tento stav je najviac spôsobený hormonálnou nerovnováhou v období menopauzy, chronickými latentnými plesňovými (parazitárnymi) infekciami, metabolickou nerovnováhou, tráviacimi ťažkosťami a nedostatkom živín, zvyčajne vitamínov skupiny B.